İrmik Helvası

Bu sabah bir kalktım, resmen uğunuyorum. Canım nasıl irmik helvası istedi. Acele kahvaltımı yapıp alışverişe çıktım. Baya maceralı bir alışveriş oldu gerçi. İnsanlığa saygımı birazcık daha kaybettim. Bir kere normal bir alışveriş yapamadım son 3 senedir, bu neden daha farklı olsun, değil mi?

Kısaca anlatmak istiyorum. Alacaklarımı aldım kasaya geçtim. Yaşlıca bir amca da benim önümde. Beraberce bekliyoruz. Kadının bizimle ilgilendiği yok. Orada arka taraflardaki arkadaşına laf yetiştiriyor. Sonradan anladık ki kasada sorun varmış. Bir bilgilendirme yapılmıyor ama bayaca bir süre. Her neyse sonra öbür kasaya geçin diyor. Amcayla beraber geçiyoruz. Orada bir adam, kasiyer değil ama. Fiyat soruyoruz ikimiz de. Çünkü zahmet edipte oraya fiyat etiketi koymamışlar. Amcanın elinde beraber satılan 2 adet ürün var. Süper fırsat vs yazıyor. İki ürün birbirine yapıştırılmış ve jelatinle sarılmış. Kasadaki adam güzel ayırdı ikisini, bunlar ayrı satılıyor dedi. Amcam da yazık mülayim bir insan. Tamam gibisinden bir şeyler dedi. Benim kafa attı tabi. Ne demek dedim ayrı satılıyor. İkisi birbirine yapışık işte, hem de paketlenmiş bilmem ne. Baya bir direttikten sonra kabul etti beraber satıldıklarını. İyi madem filan fıstık mıyırdadı. Herkes birbirini nasıl söğüşlerim diye mi bakıyor anlamadım. Zaten 10 tane market gezmişim bir dolmalık fıstık bulamamışım. Kafa bozulmuş. Bir de böyle bir terbiyesizlikle karşılaşınca olanca enerjim de tükenmiş oldu. Söylene söylene eve geldim. Neyse ki son baktığım markette fıstığı buldum da, o birazcık düzeltti sinirlerimi. Hemen paketleri boşalttım ve hazırlıklara başladım.

Malzemeler

1,5 su bardağı irmik

1 su bardağı şeker

Bir küçük margarin kadar tereyağı ( 125 gramlık paketler kadar )

1 paket dolmalık fıstık ( 25 gr. )

1 su bardağı su

1 su bardağı süt

Hazırlanışı

İlk önce tereyağını yapışmayan derince bir tavada erittim. İçine fıstıkları ve irmiği attım. Başladım karıştırmaya. Bu arada yağı maalesef fazla olmak durumunda. Az yağla olmuyor bu meret. Baya ıslak kum gibi olmalı. Kavurma işini orta ve kısık ateş arası bir seviyede gerçekleştirdim ve sürekli karıştırdım. Yoksa altta kalan irmikler hemen kararıveriyor. Fıstıklar yanabiliyor. Görüntüsü güzel olmuyor yani. Her neyse evire çevire karıştırarak güzelce kavurdum. Ben hiç anlamam bu pembeleşinceye kadar dedikleri şeyi. Anlam veremiyorum. Pembe filan olmuyor. Rengi koyulaşıyor sadece.

10 – 15 dakika kadar kavurdum. Rengi istediğim kadar koyulaşınca altını iyice kıstım.

Böyle bir renk oldu. Sonra içine şekeri yaya yaya ekledim ve iyice karıştırdım.

Tencereyi ocaktan bir süreliğine uzaklaştırdım. Üstüne su ve sütü ekleyince çok buhar çıkıyor. Sıvı içeriğin yarısı buhar olup gidiyor. Bir de el yakmak da çok mümkün. Yakmışlığım var, oradan biliyorum 🙂 Tencere çok hafif soğuyunca süt ve suyu ekledim.

Ocağın altı en kısıkta. Kapağı da kapattım ve öylece bıraktım. İrmik süt ve suyu iyice içine çekince altını kapattım. Süre olarak çok uzun sürmüyor. Emin değilim ama 5 – 10 dakika filan sürmüş olması lazım.  Aşağıdaki fotoğrafa dikkat ederseniz, irmiğin göz göz olduğunu farkedeceksiniz. İşte o hale gelince söndürmeniz lazım.

Altını söndürünce kapak kapalı vaziyette demlenmeye bıraktım. Bu aşamada isterseniz üstüne 2 yemek kaşığı kadar şeker serpebilirsiniz. Ben gerek duymadım. Çok şekerli sevmiyorum ben bu tatlıları. Siz bayaca şekerli seviyorsanız şeker serpebilir, hatta içine koyduğunuz şekeri de bir miktar arttırabilirsiniz.

5 dakika sonra helvayı güzelce karıştırdım. Şekillendirmeye gelince, bazen aşağıdaki linkteki gibi yapıyorum.

http://www.gulceunsal.com/un-helvasi/

Bazen de dondurma koyduğumuz zamazingolarla yapıyorum. Bu sefer zamazingoyu kullandım. Bir top vanilyalı dondurma, bir top helva şeklinde tabağa yerleştirdim ve işlem tamam.

Fotoğrafı acele çekip, helvamı oturup afiyetle yedim. Ben çok seviyorum bu helvayı. İçinde irmik olan her şeyi seviyorum gerçi. Top top çok sevimli görünüyor. Siz de umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı her zaman bekliyorum.

Hepinize afiyet bal şeker olsun. Sevgiler…

4 Responses to “İrmik Helvası”
  1. Sibel 6 Mart 2015
    • gülce 7 Mart 2015
  2. Renk Yağmuru 8 Mart 2015
    • gülce 9 Mart 2015

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir