Tavada Karagöz Balığı

Uzun aralar için kendimi kötü hissederek bir tarif daha giriyorum bloga. Terslikler üst üste geliyor sürekli. Bir türlü siteyle ilgilenemiyorum. Sadece yorumları kontrol edecek ve yeni yorum varsa onları cevaplayacak kadar bir süre ilgilenebiliyorum. Elimden geldiğince yeni bir şeyler koymaya çalışsam da ancak bu kadar olabiliyor. Bu yemeği de taa şubat ayında yapmışım. Kalmış bir kenarda fotoğraflar. Oradan hatırlayabildim. Hemen tarifi yazmaya başlayım en iyisi. Zaten çok kolay bir tarif. Basitçe karagöz balığı nasıl tüketilebilir sorusuna cevap niteliğinde. Karagöz balığı çipuragillerden bir balıkmış. Zaten tipinden de anlaşılıyor.

Malzemeler 

Kişi başına 1 adet karagöz balığı

Kızartmak için tavanın dibini yağlayacak kadar zeytinyağı

Balık başına 1 adet defne yaprağı

1 dal taze biberiye

Yanında servis etmek için

250 – 300 gr brokoli

1 adet patates

Pul biber

Tuz

Karabiber

Ve istediğiniz her türlü baharat

Hazırlanışı

Ben balıkları aldığım yerde temizletmiştim. Ama yine de eve gelince güzelce bir daha yıkadım ve kalan bir şeyler var mı diye kontrol ettim. Balığın her iki yüzüne de bıçakla birer çizik attım. Defne yaprağını ve bir kaç yaprak biberiyeyi balığın göbeğine yerleştirdim. Kalan bir kaç yaprak biberiyeyi de tavaya serpiştirdim. Ben balığı pişirirken tuzlamıyorum ama arzu ederseniz siz tuzlayabilirsiniz.

Yapışmaz bir tavaya çok az zeytinyağı döktüm ve tavaya bir güzel yaydım. Orta ateşte tavayı ısıttım. Ocağınız çok harlı bir ocaksa altını daha da kısabilirsiniz. Balığı güzelce tavaya yerleştirdim. Alt kısmı kızarıncaya kadar pişirdim. 5 – 6 dakika yeterli. Sonra balığı nazikçe çevirdim ve bir o kadar da diğer yüzünü pişirdim. Balığı pişirirken çok kurutmamak lazım diye düşünüyorum. O attığım çizikler açılıp balığın rengi değişince çeviriyorum ben. Tavaya temas eden yerleri de kızarmış oluyor zaten o arada. Ama tabii ki zevk meselesi. Daha fazla da pişirebilirsiniz.

Ve tarif bu kadar.

Yanında yemek içinde brokoli ve patates yaptım ben. Brokoliyi güzelce yıkadım ve dilim dilim kestim. Aynı mantar doğrar gibi. Patatesi de çok kalın olmayacak şekilde dilimledim. Hepsini bir kapta zeytinyağıyla ve baharatlarla harmanladım. Ben pul biber, kekik, tuz karabiber koydum. Dilimlenmiş sarımsak da eklenebilir bu karışıma. Çok güzel oluyor. Her neyse,  fırın tepsisine Pişirme kağıdını yerleştirip 180 derece ızgara ayarında ısıttım fırını. Tepsi ve fırın ısınınca bu harmanladığım her şeyi tepsiye yaydım. Üzerleri kızarıncaya kadar pişirdim.  Balıkla servis ettim.

Fırınla uğraşmak istemem derseniz bu işlemi tavada da yapabilirsiniz.

tavada_karagoz_baligi_2

Yanına koyduğum sos da zeytinyağı, limon suyu ve dövülmüş hardal tohumu karışımı. İçinde çok az da tuz var.

Bu arada balığı çevirirken metal yerine tahta veya silikon bir aparatla çevirmenizi öneririm. Metalle derisi parçalanıyor. Çok önemli değil ama işte görüntüsü pek hoş olmuyor.

İşte böyle. Deneyecek herkese afiyet olsun. Sevgiler, saygılar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir